Masz trzydzieści-czterdzieści lat i czujesz, że jesteś w pełni sił? Twój wiek to najlepszy moment, by zdecydować się na krok, dzięki któremu twoja przyszła emerytura pozwoli Ci cieszyć się czasem odpoczynku. Jednym ze sposobów na zgromadzenie kapitału na spokojną jesień życia jest skorzystanie z możliwości jakie dają fundusze inwestycyjne. Na rozpoczęcie zabezpieczania emerytury nigdy nie jest za wcześnie!

Pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę a oszczędzaniem na cele krótkoterminowe istnieje główna różnica: odległość do celu. Na wymarzony wyjazd urlopowy fundusze będziemy gromadzić przez rok, może dwa lata. Emerytura to dla dzisiejszego trzydziestolatka perspektywa ponad trzydziestu lat oszczędzania. Czysta abstrakcja, prawda? Cel wydaje się bardzo odległy, w związku z czym częściej jesteśmy skłonni odłożyć jego realizację na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Tymczasem, odsuwanie początku inwestowania na emeryturę to nie tylko perspektywa zgromadzenia mniejszego kapitału, ale i mniejszego zysku z kapitału. Dlatego, im większy kapitał chcemy zgromadzić na emeryturę, tym szybciej powinniśmy zainteresować się funduszami inwestycyjnymi.

Im większy kapitał chcemy zgromadzić na emeryturę, tym szybciej powinniśmy zainteresować się funduszami inwestycyjnymi.

Nie należy zapominać, że z funduszami inwestycyjnymi zawsze związane jest ryzyko inwestycyjne, czyli istniejące prawdopodobieństwo, że wartość jednostek uczestnictwa naszego funduszu inwestycyjnego może czasowo ulec zmniejszeniu. Budowanie kapitału bez ryzyka to między innymi decyzja o lokatach terminowych, które w zamian za bezpieczeństwo kapitału oferują ograniczony zysk. Z kolei dochód z funduszu inwestycyjnego może przebić oprocentowanie lokaty bankowej, nie gwarantując równocześnie określonej stopy zwrotu. Z tego powodu bardziej opłacalny jest dłuższy horyzont inwestycyjny: rynek finansowy przejawia tendencje wzrostowe w dłuższych okresach.

Nigdy nie jest za wcześnie na inwestowanie na emeryturę. Wcześniejsza decyzja to nie tylko perspektywa większego kapitału, ale również komfort korzystania z możliwości generujących wyższy zysk kosztem większego ryzyka.